A BME Kommunikáció és médiatudomány szak blogja

#Konzervtelefon

Ötéves terv, percek alatt? - Amit a gyorsnaplózásról tudni érdemes

2020. szeptember 11. - KomMédia BME

Nem tudod fejben tartani, mikor vannak óráid? Egésznap dolgozol, vagy egy percet sem? Elfelejtetted felköszönteni a nagynénédet? A gyorsnapló (bullet journal) megoldás lehet: olyan, mint a naptár, csak sokkal jobb és személyesebb. Megtanultam, hogyan kell hatékonyan használni.

A gyorsnaplózás módszerét Ryder Carrol nevezte el, és arra utalt, hogy ahelyett, hogy oldalakat írnánk a nap vagy hét végén a velünk történtekről – ami egyébként nem baj –, azt rendszerezetten, a nap bármely pillanatában megtehetjük, annak érdekében, hogy mindig toppon legyünk a feladatainkkal. A dolog aktualitását nálam a vírushelyzet hozta el, amely elérte, hogy fogalmam se legyen arról, hogy éppen milyen nap van, és hogy van-e órám Teams-en, vagy folytathatom a karanténbéli tevékenységemet, a Jóbarátok maratont. Amikor elkezdtem, pontosan a kijárási korlátozás második hetében, már egyébként is gondolkodtam az életem rendszerezésén, vettem naptárat, új tollakat és egy füzetet annak reményében, hogy a jegyzeteimet és a fontosabb eseményeimet egy helyen tárolhatom majd. Felcsaptam a Pinterest tábláimat, amelyekben összeszedtem az esztétikusabbnál esztétikusabb jegyzetelési módokat és nekiálltam a rendszerezésnek.

Mire jó a bullet journal?

A gyorsnaplózás különlegessége, értelemszerűen az, hogy gyorsan végezhető. Emellett igazán szórakoztató kitalálni saját jelrendszerünket, az oldalak layoutját és számomra már az is előrelépés volt, hogy átgondoltam, milyen eseményeknek érdemes külön részt hagyni. Arra is kiválóan használható, hogy a kiadásainkat vezessük benne, bár erre sokaknak elég egy Excel tábla, nekem sokkal átláthatóbb volt kiírni kézzel a tételeket. Azok számára is adhat egy kis napi felüdülést, akik mentálhigiéniájukkal szeretnének naprakészek lenni, elfér a füzetben a hangulatkövető táblázat, vagy akár egy két szórakozásból elkövetett rajzocska, beragasztott kép, emlék. Nyilván semmi sem kötelező, a gyorsnaplózás lényege, hogy a füzetet saját kedvünk szerint, azonban konzisztensen alakítsuk mindennapjainkhoz.

Hogyan kezdjük el?

Ahogyan minden jó recept is egy anekdotával kezdődik, ez is. Szétszórt emberként a tavaszi félév mindig egy kérdőjel számomra, és ez idén sem volt máshogyan. A második héten háromszor hittem azt, hogy szerda van, ebben segíthetett a hirtelen kevés alvás is, azonban hamar konstatáltam, hogy nem biztos, hogy már az elején el kellene eresztenem a fonalat.

A hozzávalókat tekintve nem kell sokra gondolni. Van hivatalos Gyorsnapló is, amelyet az előbb említett Ryder Carrol adott ki, az önsegítő könyv kategóriába sorolt Bullet Journal Módszer című könyvével együtt. Az eredeti annyiban jelent többletet, hogy az első pár oldalon ad útmutatót és helyet a saját jelek megformálásának, az oldalak számozottak, valamint a papír minősége talán jobb, mint egy mezei matekfüzeté. Ennek ellenére tényleg bármilyen vastagabb, inkább nem spirálozott füzet megteszi.

Egy másik fontos dolog egy toll, ez is lehet bármilyen, de a legjobb szerintem egy vékonyabb hegyű darab, fekete tintával. Ez azért fontos, mert az első lépés minden hónap elején, hogy felvázoljunk egy kiválasztott rácshálót, amellyel a napokat, plusz táblákat, jegyzetek rubrikáját rajzoljuk meg. A fekete tinta szerintem esztétikusabb és a vékonyabb vonalakat könnyebb átlátni. Ezt mind nyilván megtámogathatjuk tetszés szerint egy ceruzás, vonalzós előrajzolással, ez mindig segít azoknak is, akik már rutinosak a vázlatolásban.

Fontos beszélni a jegyzetelésről, hiszen gyorsnaplózásról van szó. Nincs szükség hosszú mondatokra, nem kell, hogy mások is megértsék a jegyzeteket. A saját magunk számára érthető címszavakban, rövidítésekben érdemes gondolkodni, ezzel elérhetjük, hogy a dolgok lejegyzése ne nyűg legyen, hanem csak egy rutin. Ezt úgy alakítottam ki, hogy arra gondoltam, milyen jót teszek a jövőbeli énemmel, ha feljegyzem a teendőimet most. És igazam volt.

Tapasztalatok

Nyilvánvalóan minden új lépés beépítése egy meglévő rutinba - vagy a saját esetemben egy rutin kialakítása az alapoktól-, mindig nehéz, és van, hogy az ember tényleg nem akar kikelni az ágyból. Az segített a legtöbbet abban, hogy megtartsam jó szokásomat, hogy beruháztam egy csomag új színes filcre illetve szövegkiemelőre, azonban nem létszükséglet ez a színesség. Ezt ajánlom azoknak is, akik elkezdenének bármilyen kreatív munkafolyamatot dokumentálni, mert így a száraz információk máris a kreatív produktum részei lesznek.

Az is hasznos volt, hogy unalmamban egy-két fontosabb dátum, esemény mellé rajzolgattam valamit, ezzel még könnyebben meg is jegyeztem a napirendi pontot és fontosabbnak tűnt a végrehajtása. Nem kell Csontváry-festményre gondolni, egy virágocska itt, egy kis csiga ott, ettől személyesebbé is váltak a lapok és később jobb volt újra kinyitni. Talán ez is a lényege az egésznek. Az, hogy a saját magunk ütemére, személyiségére formáljunk egy egyébként adminisztratív tevékenységet, miközben élvezzük azt, és úgy érezzük, hogy már azzal, hogy a gyorsnaplónkat kitöltöttük a napra, produktívabbak lettünk.

Nem szabad azt gondolni az elején, hogy mindennek saját helyet kell biztosítanunk, és ha kihagyunk valamit, akkor azt már nem tudjuk felírni. Egy a5-ös füzet is elég nagy ahhoz, hogy a napi teendők, jegyzetek, bevásárlólista és egyebek után még odaférjen egy fontos telefonszám egy neki szóló helyre, és ne tűnjön el a többi dolog között. Abba a hibába estem az elején, hogy aggódtam, ha előre megcsinálom az oldalszerkezetet egy hónapra és közben eszembe jut még néhány fontos, de nem kategorizálható dolog, akkor azoknak nem lesz helye, ezért ezeket nem írtam fel. A jegyzetekhez jelzésekkel ellátva, mint kiderült, egyszerűen oda lehet biggyeszteni minden új kiegészítést.

Emellett hasznosnak találtam egy oldalpár vonalzóvá alakítását. Ez azt jelenti, hogy az oldalakon bejelöljük, melyik pontoknál van az oldal fele, harmada és így tovább. Később ide visszatérhetünk, ha új layoutot akarunk készíteni, és nem kell millimétert, rácspontot számolnunk, elég egyszer, az elején. Pontozott lapmintázatot választottam, mikor a füzetet vettem, de megoldható a négyzethálós, a vonalas illetve a sima füzetekben is, azonban utóbbi két fajta biztosabb kezet és több számolást igényel. A leghatékonyabb felosztás számomra az oldalak vertikális harmadolása volt, amit aztán felosztottam a napokhoz. Mivel az én időbeosztásom nem sok teendőt tartalmaz a hétvégéken, ezért a szombat és vasárnap rubrikáit kisebbekre méreteztem. A lapok széleit pedig a jegyzeteknek, a mini naptárnak, bevásárlólistának és egyéb kiegészítő dobozoknak szenteltem.

A jelrendszer, amelyet kialakítottam, szintén evidens és egyszerű még másoknak is. Az üres jelölőnégyzetet, azokra a bejegyzésekre használom, amelyeket teljesítenem kell aznap, míg a kör alakú az eseményeket jelenti. A teli kör olyan eseményeket jelöl, amelyeken választásomtól függetlenül voltam ott. Kérdőjellel jelöltem azokat az eseményeket, amelyekről nem tudtam, hogy aznap belefér-e az időmbe, nyíllal pedig azokat, amelyek eltolhatók egy későbbi időpontra.

☐ Tartalomfejlesztés cikkelemzés leadás

◯ Tartalomfejlesztés óra

  • Családi ebéd

Hangsúlyozom, hogy ez is teljesen egyéni preferencia alapján szerkeszthető. A nehézsége azonban ennek is megvan, hiszen ha ez az egész új, nem mindig emlékszik az ember, hogy mit mivel jelölt. Ezért készítettem magamnak egy kis táblázatot, amelyhez visszalapoztam, amikor kétségem támadt.

Összességében a kedvenc részem az volt ebben a rendszerezésben, hogy kiélhettem a kreativitásom, amikor nem volt nagyobb, több energiát felemésztő alkotásra időm. Jó visszanézni, hogy az előző hónap hogyan telt, mikor mivel lettem kész az egyetemen, hogyan haladtam a munkában. Biztosan nem csak én vagyok így vele, de ha leírom, miket csináltam, később nem riadok fel éjszaka, aggódva amiatt, hogy egy ötoldalas elemzést leadtam-e. Ez valószínűleg nem történne meg, ha nem lennék itthon, és a teendőket nem négy nekifutásra végezném el. Ha csak kipróbálásra is, de mindenkinek ajánlom, akinek kicsit is széthullott a megszokott élete, akár a korlátozás hatására, vagy bármi más miatt.

Még többet a gyornaplózásról: 

A bejegyzés szerzője Fazekas Fanni, a BME KomMédia alapképzéses hallgatója. 

A képeket Székely Márton, a BME Kommédia alapképzéses hallgatója készítette. konzerv.png

A bejegyzés trackback címe:

https://konzervtelefon.blog.hu/api/trackback/id/tr8216196380

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása